Important Dates

Submission June 12, 2011
Notification July 7, 2011
Final version Aug. 1, 2011
Workshop Sept. 22-23, 2011


In order to support the attendees with the travel planning, additional general key facts for the conference programme are provided here,. You can also download the printer-friendly pocket programme.

Call for Participation

Wednesday, September 21

12:00-18:00   EMISA Strategy Meeting (Building ESA West, Room 222)

19:00-22:00   Welcome Drink at Alsterpavillion (for more information and map, click here). This event is not included in the conference fee (pay on your own)

Thursday, September 22

08:30 – 18:30  Registration and Information at the Conference Office (Building ESA West, Room 220)

09:30 – 10:00  Opening Adress
(Building ESA West, Room 221) Speaker: Markus Nüttgens (Chairman Program Committee and Host Hamburg University), Rosemarie Mielke (Vice President Hamburg University), Karlheinz Kautz (General Chair and IFIP WG 8.6 representative), Mathias Weske (EMISA spokesperson)

10:00 – 11:00  Keynote 1 
(Building ESA West, Room 221) Speaker: Deborah Bunker, Subject: Information Generation, Management and Use in Disaster Management: A Transformation from “Command and Control” to “Repertoires of Collaboration”

11:00 – 11:30  Coffee Break
(Building ESA West, Gallery 2nd Floor)

11:30 – 13:00  Paper Sessions Part 1
(Building ESA West)

      — Track 1 — Chair: Fernand Feltz
      Enterprise Architecture and its Applications (Room 121)

      (1) Beate Hartmann - Enterprise Architecture as an Instrument of Strategic Control
      (2) Stephan Aier, Sabine Buckl, Bettina Gleichauf, Florian Matthes, Christian Schweda, Robert Winter
      - Towards a More Integrated EA Planning: Linking Transformation Planning with Evolutionary Change
      (3) Agnes Nakakawa, Patrick Van Bommel, Erik Proper - Applying Soft Systems Methodology
      in Enterprise Architecture Creation Workshops

      — Track 2 — Chair: Hansjürgen Paul
      Advancements and New Avenues in Process Modelling (Room 122)

      (1) Stefanie Rinderle-Ma, Juergen Mangler - Integration of Process Constraints from Heterogeneous
      Sources in Process-Aware Information Systems

      (2) Stefan Zugal, Jakob Pinggera, Barbara Weber - Assessing Process Models with Cognitive

      (3) Frank Hogrebe, Nick Gehrke, Markus Nüttgens - Eye Tracking Experiments in Business Process
      Modeling: Agenda Setting and Proof of Concept

13:00 – 14:00  Lunch Break (Building ESA West, Gallery 2nd Floor)

14:00 – 15:30  Paper Sessions Part 2
(Building ESA West)

      — Track 1 — Chair: Stefanie Rinderle-Ma
      Organizational and Human Aspects in Process Design (Room 121)

      (1) Kathrin Figl, Barbara Weber - Creative Personality and Business Process Redesign
      (2) Sebastian Mauser, Robin Bergenthum, Jörg Desel - Workflow Nets with Roles
      (3) Matthias Wester-Ebbinghaus, Daniel Moldt - Abstractions in Actor and Activity Modeling

      — Track 2 — Chair: Klaus Turowski
     Conceptual Model Analysis (Room 122)

     (1) Sebastian Herwig, Łukasz Lis, Matthias Steinhorst, Jörg Becker, Patrick Delfmann - A Generic
     Multi-purpose Conceptual Model Analysis Approach – Conceptual Specification and Application

     (2) Hanns-Alexander Dietrich, Matthias Steinhorst, Jörg Becker, Patrick Delfmann - Fast Pattern
     Matching in Conceptual Models – Evaluating and Extending a Generic Approach

     (3) André Pflüger, Wolfgang Golubski, Stefan Queins - System Architecture Validation with UML

15:30 – 16:00  Coffee Break (Building ESA West, Gallery 2nd Floor)

16:00 – 17:00  Panel 1 “IT-Governance and -Sustainability” (Building ESA  West, Room 221)
Panelists: Andreas Gadatsch (host), Tilo Böhmann, Markus Böhm, Jörn Riedel, Jürgen Sponnagel, NN

17:00 – 18:00  EMISA/MOBIS Meetings (Building ESA West, Room 121)

18:30 – 21:00  Social Event – Senate Reception at the Hamburg Town Hall
(for more information and map, click here).Please assure to arrive at the Hamburg Town Hall latest 18:30 in order to pass through the entrance procedure (Identity Check). For delegates that arrive too late, entrance is not guaranteed. The reception starts at 19:00. During the reception, finger food and drinks are provided. You can arrange restaurant or bar visits on your own for the remaining evening after the reception. You can find recommendations here or here.

Friday, September 23

08:30 – 18:30  Registration and Information at the Conference Office (Building ESA West, Room tba)

09:00 – 10:30  Paper Sessions Part 3 (Building ESA West)

      — Track 1 — Chair: Jörg Desel
      Model and Information Quality (Room 121)

      (1) Ulrich Frank - Some Guidelines for the Conception of Domain-Specific Modelling Languages
      (2) Robert Heinrich, Alexander Kappe, Barbara Paech - Tool Support for the Comprehensive
      Modleing of Quality Information within Business Process Models

      (3) Bernd Michelberger, Bela Mutschler, Manfred Reichert - Towards Process-oriented Information
      Logistics: Why Quality Dimensions of Process Information Matter

      — Track 2 — Chair: Stefan Strecker
      Applications of Models in Practice (Room 122)

      (1) Niels Mueller-Wickop, Martin Schultz, Nick Gehrke, Markus Nüttgens - Towards Automated
      Financial Process Auditing: Aggregation and Visualization of Process Models

      (2) Matthias Boehm, Carl Stolze, Oliver Thomas - Understanding IT-Management and IT-Consulting
      Teaching as Product Service System: Application of an Engineering Model

      (3) Oliver Kopp, Frank Leymann, Sebastian Wagner - Modelling Choreographies: BPMN 2.0 versus
      BPEL-based Approaches

10:30 – 11:00  Coffee Break (Building ESA West, Gallery 2nd Floor)

11:00 – 12:00  Keynote 2 (Building ESA West, Room 221) Speaker: Ulrich Frank, Subject: Business Process Modelling  - A few Suggestions for a Future Research Agenda

12:00 – 13:00  Panel 2 “The Diffusion of Research Results in the Age of Web 2.0″ 
(Building ESA West, Room 221)
Panelists: Karlheinz Kautz (host), Linda Levine, Jan Pries-Heje, Markus Nüttgens, Michel Avital, Rahul De

13:00 – 14:00  Lunch Break
(Building ESA West, Gallery 2nd Floor)

14:00 – 15:30  Paper Sessions Part 4
(Building ESA West)

      — Track 1 — Chair: Barbara Weber
      Information Extraction and Semantic Descriptions (Room 121)

     (1) Fabian Christ, Benjamin Nagel - A Reference Architecture for Semantic Content Management

     (2) Mohammed AbuJarour, Ahmed Awad - Enriched Service Descriptions Using Business Process

     (3) Michael Fellmann, Oliver Thomas - Process Model Verification with SemQuu

     — Track 2 — Chair: Jan Mendling
     Partner Selection and Value Creation in Networks (Room 122)

     (1) Jonas Repschläger, Stefan Wind, Rüdiger Zarnekow, Klaus Turowski - Developing a Cloud
     Provider Selection Model

     (2) Benedikt Martens, Novica Zarvic, Frank Teuteberg, Oliver Thomas - Designing a Risk-based
     Partner Selection Process for Collaborative Cloud Computing Environments

     (3) Andreas Zolnowski, Martin Semmann, Tilo Böhmann - Introducing a Co-Creation Perspective to
     Service Business Models

15:30 – 15:45  Best Paper Award and Closing (Building ESA West, Room 121)